Umělkyně, přivýdělek a podnikání

Ráda bych věděla, zda lze mít přivýdělek na DPP k podnikání jako  OSVČ. V tuto chvíli podnikám  na paušální daň. Mohu  mít ještě občasnou práci na DPP? Jaké jsou bližší podmínky?

Ještě podotknu, že jsem umělkyně na volné noze a také jsem slyšela, že „jako umělec bych nemusela platit daně, protože se jedná o volné povolání“.

Je tomu tak?

Děkuji.

31.1.2025

Dobrý den.

Obecně platí, že OSVČ v paušálním režimu může mít kromě rozhodných příjmů jen

a)            příjmy od daně osvobozené,

b)           příjmy, které nejsou předmětem daně,

c)            příjmy, ze kterých je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, a

d)           příjmy z kapitálového majetku, příjmy z nájmu a ostatní příjmy, pokud se nejedná o příjmy podle bodů 1 až 3 a pokud celková výše těchto příjmů nepřesahuje 50000 Kč,

Blíže viz zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.

Z výše uvedeného plyne, že v tomto případě můžete vykonávat činnost na základě DPP, pokud je z této dohody vybírána srážková daň. V roce 2024 byla takovou dohodou DPP s příjmem do 10 000 Kč, pro rok 2025 platí částka 1500 Kč (25 % průměrné mzdy) pokud není podepsáno prohlášení k dani  (tzv. růžovka). Z příjmu dosažených na základě této dohody se zároveň neodvádí pojistné na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení.

Daně je nutno ze soustavné výdělečné činnosti platit vždy- ostatně řečeno slovy B. Franklina “Na světě má člověk jen dvě jistoty a to daně a smrt”. To, že kreativní výdělečná činnost je svobodným povoláním, znamená pouze, že jej lze vykonávat i bez živnostenského oprávnění a dokonce některé umělecké a tvůrčí činnosti lze vykonávat jak s živnostenským oprávněním, tak i jako svobodné povolání, tedy bez něj.

S případnými dalšími dotazy ohledně daní prosím kontaktujte účetní či  daňového poradce v místě bydliště nebo podnikání.

S pozdravem a přáním hezkého dne.

S pozdravem

Mgr. Kateřina Vítová

Označeno tagem

Čtěte dál

PředchozíDalší