V mé pracovní smlouvě je uvedena konkrétní adresa místa výkonu práce – přesně určené sídlo příspěvkové organizace, která nyní nově sídlí jinde, i když stále ve stejném městě. Chci se zeptat, zda v mém případě jde o změnu místa výkonu práce s nárokem na odstupné a výpovědní lhůtou? Pokud ano a zaměstnavatel se mnou rozváže smlouvu, může mi nařídit po dobu výpovědi práci z domova (původní sídlo již neexistuje), nebo se to bere jako překážka v práci ze strany zaměstnavatele? Předem děkuji.
31.3.2025
Dobrý den.
Vaše pracovní smlouva platí v té podobě, v jaké byla uzavřena. Zaměstnavatel Vám tak může přidělovat práci výhradně v místě, které máte v pracovní smlouvě. Pokud toho není schopen, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele a musí Vám až do odpadnutí překážky a nebo do skončení pracovního poměru hradit náhradu mzdy. Nařídit práci z domova podle zákoníku práce nelze s jedinou výjimkou a tou je vyhlášení nějakého výjimečného opatření, například při epidemii.
Pokud se s Vámi zaměstnavatel nedohodne na změně obsahu pracovní smlouvy v bodě „místo výkonu práce“, bude Vás tedy muset nechat doma tzv. na překážkách, nebo vše řešit výpovědí ze strany zaměstnavatele (dle § 52 písm. c zák.262/2006 Sb., zákoník práce) a Vám tak vznikne nárok na odstupné ve výši tří průměrných měsíčních výdělků.
Zároveň je toto přestěhování pro zaměstnavatele možným důvodem pro výpověď zaměstnanci z organizačních důvodů dle § 52 písm. b zák.262/2006 Sb., zákoník práce, kdy také vznikne nárok na odstupné ve výši tří průměrných měsíčních výdělků.
S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová NIPOS