Občasný prodej občerstvení divadelním spolkem

Založili jsme divadelní spolek a občas bychom rádi na našem představení zajistili drobné občerstvení pro diváky (protože dané místo účinkování nemá zajištěno vlastní občerstvení).

Jednalo by se nám především o prodej piva, vína, nealko nápojů, případně drobného občerstvení typu chipsy/ slané tyčky.

Co všechno musíme mít zařízeno, abychom mohli tento občasný prodej realizovat?

Děkuji.

30.8.2024

Dobrý den,

důležité je, jak často a v jakých intervalech bude prodej občerstvení spolkem realizován. Pokud bude prodej pravidelný, tedy třeba i jednou za čtvrt roku, ale pravidelně, půjde o vedlejší hospodářskou činnost spolku. Tu byste měli vykonávat na základě živnostenského listu a příjmy z ní danit.

V praxi to bude vypadat asi tak, že si Váš spolek ohlásí živnost volnou –  patrně to bude Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 4 živnostenského zákona – obor 73. Provozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí.

Pokud budete pravidelně prodávat i pivo či víno, je třeba si též požádat o koncesi pro prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin.

Jednorázové či opravdu jen příležitostné akce, které nenaplňují znaky živnostenského podnikání jako je pravidelnost, soustavnost a systematičnost, podnikáním nejsou a není tedy třeba, aby měl pořadatel pro jejich pořádání živnostenské oprávnění. Pokud by šlo opravdu jen o příležitostný prodej a jeho výtěžek by byl celý dáván zpět do podpory hlavní činnosti spolku, mohli byste občerstvení prodávat i v rámci své hlavní činnosti, ale to by muselo jít opravdu jen o občasný prodej, v minimálním objemu zboží.

Mezi příležitostné akce lze zařadit např. občasná divadelní a podobná vystoupení, taneční zábavy, maškarní ples apod. Drobné občerstvení a nealkoholické nápoje byste na těchto občasných akcích mohli prodávat teoreticky tedy i bez živnostenského oprávnění. Prodej alkoholu, včetně lihovin na příležitostné akci, je umožněn ustanovením §14 zák. č. 65/2017Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, budou-li na akci prodávány i lihoviny (tj. alkohol mimo pivo a víno), je prodávající povinen tuto skutečnost písemně oznámit správci spotřební daně, a to nejpozději 5 pracovních dní před zahájením prodeje; tuto oznamovací povinnost má osoba lihoviny prodávající, což nemusí být nutně osoba totožná s pořadatelem dané akce. Upozorňuji, že lihoviny lze v rámci příležitostného prodeje prodávat pouze na ochutnávce lihovin, výročním, farmářském a tradičním trhu, veřejnosti přístupné slavnosti, tradiční, kulturní, taneční a jim podobné akci.

 Pro podrobnější informace doporučujeme obrátit se na příslušný živnostenský úřad a pozor – informujte se i na obci, kde budete svou činnost provádět. Obce totiž mají pravomoc, aby svou obecně závaznou vyhláškou omezily nebo zakázaly prodej, podávání a konzumaci alkoholických nápojů na sportovních, společenských a podobných akcích přístupných veřejnosti. Obce takto svěřené pravomoci samozřejmě nemusí využít, ale mohou.

Takže ujasněte si četnost akcí s občerstvením a typ tohoto občerstvení. Pokud budou takové akce pravidelné, opatřete si příslušné živnostenské oprávnění a případně i koncesi. Nezapomeňte se informovat, zda v dané obci není zakázán prodej alkoholu na sportovních, společenských a podobných akcích. Nezapomeňte případný zisk z prodejních akcí řádně danit.

S pozdravem

Mgr. Kateřina Vítová

NIPOS

Čtěte dál

PředchozíDalší