Obecně prospěšná společnost

Dovoluji si se na Vás obrátit s dotazem na praktický postup provedení změny v “Druhu poskytovaných obecně prospěšných služeb” v zakládací listině obecně prospěšné společnosti. Jde o o.p.s., jejíž zakládací listina je uvedena ve veřejném rejstříku, která vznikla v září 2013, a u které byly loni jmenovány nové orgány společnosti. Následně vznikla potřeba upravit formulaci v části “III. Druh obecně prospěšných služeb” v zakládací listině a ve veřejném rejstříku. Obracím se na Vás proto s otázkou, jaké podklady je pro tuto změnu potřeba připravit a jak věc prakticky provést.

Děkuji.

5.3.2025

Dobrý den,

zakladatelskou listinu je možné změnit, pokud to zakládací smlouva či zakladatelská listina nevylučuje. Může to udělat zakladatel nebo zakladatelé. Změna však jednoznačně musí být v souladu se zákonem o obecně prospěšných společnostech, tedy zejména se zákonem č. 248/1995 Sb. o obecně prospěšných společnostech.

Pokud je zakladatel jediný, pak  – protože v takovém případě zakládací smlouvu nahrazuje zakládací listina vyhotovená ve formě notářského zápisu –  musí být změna provedena formou notářského zápisu. Zde je tedy návštěva notáře nutná.

Domnívám se, že zakladatel může i v záležitostech rozhodování o o.p.s. zmocnit jinou osobu, plná moc však musí být opatřena ověřeným podpisem zakladatele. Tu podle Vašeho sdělení máte, takže člen správní rady může jednat za zakladatele jako jeho zmocněnec.

Úpravu rozsahu poskytovaných služeb je tedy určitě možné provést. Nemusíte kvůli tomu přepisovat celou stávající zakládací /zakladatelskou smlouvu či listinu, stačí si sepsat listinu o změně zakládací smlouvy (pokud by bylo zakladatelů více) s ověřenými podpisy zakladatelů, nebo jediný zakladatel navštíví notáře a formou notářského zápisu vydá své rozhodnutí o změně zakladatelské listiny.  Ve výše uvedených dokumentech se pak uvede to, co chcete změnit.

Změny konkrétních členů orgánů lze zapsat též přes výše uvedený formulář a musíte doložit volbu či jmenování těchto nových členů. Též je nutno doložit  čestným prohlášením způsobilost těch nově zvolených a zapisovaných osob.

Čestné prohlášení musí být opatřeno ověřeným podpisem.

Formou notářského zápisu  se u obecně prospěšné společnosti s jediným zakladatelem musí zapsat pouze první správní rada obecně prospěšné společnosti, při obměně SR už lze nové členy zapsat i  pomocí formuláře na www.justice.cz., ta SR lze tedy i bez notáře.

Veškeré listiny (např. listiny dokládající volbu nebo jmenování nové SR) lze do sbírky listin zakládat  pouze v elektronické podobě.  Listiny vkládejte ve formátu PDF k jednotlivým rejstříkovým soudům na kontaktní údaje, které najdete vyhledáním na www.justice.cz.

Listiny můžete soudům zasílat například:

a) datovou schránkou;

b) na elektronickou adresu soudu (e-mailem);

c) prostřednictvím online podání do sbírky listin dostupného přes web ministerstva spravedlnosti (přibližně uprostřed stránky je tlačítko “online do Sbírky listin”).

d) webovou aplikací ePodatelna dostupnou z www.justice.cz

e) na nosičích dat CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW (poštou nebo osobně do podatelny soudu).

Maximální velikost všech PDF dokumentů pro jedno podání zaslané datovou schránkou, e-mailem, online podáním nebo přes webovou ePodatelnu je 20 MB. Pokud bude velikost PDF dokumentu větší, bude nutno listiny rejstříkovému soudu zaslat na nosiči dat (poštou nebo osobně donést do podatelny soudu).

Pozor  – všechny nově zapisované skutečnosti musí být doloženy příslušnými listinami a tam, kde je vyžadován ověřený podpis, musí být ověřený podpis.

S pozdravem

Mgr. Kateřina Vítová

NIPOS

Čtěte dál

PředchozíDalší