Dobrý den.
Slučují se dvě příspěvkové organizace. Jak to bude se zaměstnanci a bude mít ten, kdo nebude chtít pracovat v nové, velké organizaci, a dá tedy z tohoto důvodu výpověď, nárok na odstupné?
5.3.2025
Dobrý den.
Pokud bude převedena činnost zaměstnavatele nebo její část k jinému zaměstnavateli, přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele (§ 338 zákoníku práce).
Pracovní smlouvy tedy platí, tak jak jsou, a každý zaměstnanec vykonává práci pro přejímajícího zaměstnavatele za stejných pracovních podmínek. Dosavadní zaměstnavatel a přejímající zaměstnavatel musí informovat odborovou organizaci nebo radu zaměstnanců. Pokud u zaměstnavatele odbory nebo rada zaměstnanců nejsou, pak jsou oba zúčastnění zaměstnavatelé povinni projednat záležitosti spojené s přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů se všemi zaměstnanci, kteří budou přechodem práv a povinností nějak dotčeni (viz § 339 odst. 2 ZP) – tzn. zaměstnance je nutno informovat nejpozději 30 dnů přede dnem nabytí účinnosti tohoto přechodu.
Pokud by některý z dotčených zaměstnanců nechtěl pro nového zaměstnavatele pracovat, má možnost rozvázat pracovní poměr výpovědí ještě před tím, než dojde k realizaci přechodu práv a povinností. Pracovní poměr zaměstnance pak skončí nejpozději ve dnu předcházejícím dni nabytí účinnosti přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů na jiného zaměstnavatele (§ 51a ZP – výpověď ze strany zaměstnance z důvodu přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů…).
Právo na odstupné v souvislosti s přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů (dle § 339a zákoníku práce) však může zaměstnanci vzniknout pouze tehdy, jestliže by se mu podstatně zhoršily pracovní podmínky u přejímajícího zaměstnavatele. Pokud tomu tak bude, může zaměstnanec ve lhůtě dvou měsíců od data účinnosti přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů doručit zaměstnavateli výpověď nebo se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru a podat k soudu určovací žalobu, kterou se bude domáhat určení, že k rozvázání pracovního poměru došlo z důvodu podstatného zhoršení pracovních podmínek v souvislosti s přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů. Pokud toto soud potvrdí, vznikne zaměstnanci právo na odstupné.
S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová
NIPOS