Má příspěvková organizace obce, zřízená dle zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, povinnost uvádět na obchodních listinách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu mj. údaj o zapsání do OR dle § 435 NOZ jakožto podnikatel? Děkuji.
6.3.2025
6.3.2025
Děkuji za Váš dotaz.
Příspěvkové organizace územních samosprávných celků (dále jen ÚSC) jsou upraveny v § 27 a násl. zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů. Územní samosprávný celek zřizuje příspěvkové organizace pro takové činnosti ve své působnosti, které jsou zpravidla neziskové. V hlavní činnosti tak takováto příspěvková organizace podnikat nemůže.
Příspěvková organizace ÚSC však vedle své hlavní činnosti může vykonávat tzv. doplňkové činnosti, pokud jí tyto doplňkové činnosti její zřizovatel povolí.
Doplňková činnost však nesmí narušovat plnění hlavních účelů organizace a účtuje a sleduje se odděleně od hlavní činnosti. Doplňková činnost příspěvkové organizace tak může mít a často i mívá komerční charakter, protože doplňková činnost má umožnit lepší využití potenciálu příspěvkové organizace a přinést organizaci dodatečné finanční prostředky a zdroje pro její hlavní činnost.
Z tohoto hlediska není podstatné, jak je s dosaženým ziskem naloženo. Pokud tedy příspěvkové organizace vykonávají v rámci své doplňkové činnosti něco, co je podnikáním, pak to, že tyto organizace používají zisk k financování hlavní nepodnikatelské činnosti neznamená, že nejsou v rámci doplňkové činnosti podnikateli. Při výkonu doplňkové činnosti je tedy příspěvková organizace považována za podnikatele.
Dle § 421 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník platí, že za podnikatele se považuje osoba zapsaná v obchodním rejstříku. Dále se má za to, že podnikatelem je osoba, která má k podnikání živnostenské nebo jiné oprávnění podle jiného zákona.
Z ust. § 435 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník pak vyplývá, že každý podnikatel musí uvádět na obchodních listinách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu své jméno a sídlo. Podnikatel zapsaný v obchodním rejstříku uvede na obchodní listině též údaj o tomto zápisu včetně oddílu a vložky; podnikatel zapsaný v jiném veřejném rejstříku uvede údaj o svém zápisu do tohoto rejstříku. Příspěvková organizace ÚSC se zapisuje do obchodního rejstříku a návrh na zápis podává její zřizovatel.
Na základě výše uvedeného se domnívám, příspěvková organizace ÚSC musí údaj o svém zápisu do obchodního rejstříku v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu uvádět.
Pokud tento údaj nemáte uveden na smlouvách již zveřejněných v registru smluv dle zák. 340/2015 Sb., o registru smluv, může Vám tento fakt být vytknut např. při auditu, na platnost a účinnost smluv to však, domnívám se, vliv mít nebude. U nových smluv už údaj o svém zápisu do obchodního rejstříku uvádějte.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Kateřina Vítová
NIPOS