Souhlas zaměstnavatele, konkurenční doložka

Dobrý den,

pracovala jsem ve společnosti *****. Byla jsem zaměstnána v pozici obchodního zástupce a vykonávala činnost prodeje plus další pozice ve firmě. S ohledem na situaci v rodině, jsme se dohodli s manželem, že budu pracovat jen na 1/2 úvazek a k tomu si udělám živnost. V říjnu přišla informace od zaměstnavatele, že tento stav věcí je protizákonný, že jde o krácení daní, že nemůže být tento model.  Živnost se prý prolíná se zájmy zaměstnavatele.  Byl tedy můj postup opravdu protizákonný, šlo o krácení daně?

Od 1. 12. jsem pouze OSVČ.

Děkuji za informaci a jsem s pozdravem.

Odpověď:

23.1.2024

Dobrý den.
Podle § 304 zák.262/2006 Sb., zákoníku práce potřebujete jako zaměstnanec, k přivýdělku vedle svého zaměstnání souhlas zaměstnavatele, tedy pokud chcete vedle svého zaměstnání vykonávat jinou výdělečnou činnost (živnost, DPP, DPČ, další pracovní poměr u jiného zaměstnavatele), a to takovou výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele.
Může to také být shoda v předmětu činnosti pouze částečná. Vy jste pracovala v téměř stejném oboru, v jakém jste si následně založila svou živnost, a proto byl potřebný předchozí písemný souhlas zaměstnavatele. Toto omezení se nevztahuje pouze na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární nebo umělecké činnosti. Nicméně nešlo o „krácení daní“ atp. Pokud jste souhlas zaměstnavatele nezískala, opomněla o něj požádat a zaměstnavatel se ohradil, měla jste následně povinnost ukončit své podnikání v daném oboru či zaměstnání. Pokud byste tak neučinila, mohla jste se buď se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru, nebo sama dát výpověď nebo by Vám hrozila výpověď ze strany zaměstnavatele, patrně pro porušování povinností vyplývajících z pracovně právního vztahu. Vy jste následně ukončila svůj pracovní poměr a nyní pouze v oboru podnikáte. Pokud jste neměla s bývalým zaměstnavatelem podepsanou konkurenční doložku, je nyní, myslím si, vše v pořádku.
A pozor, platí, že konkurenční doložka se zaměstnancem může být uzavřena pouze v případě, pokud zaměstnanec v rámci výkonu práce získal od zaměstnavatele informace a znalosti, které by mohly zaměstnavatele při jejich konkurenčním použití ze strany zaměstnance poškodit – a i v takovémto případě lze konkurenční doložku sjednat na dobu maximálně 1 roku od skončení pracovního poměru a zaměstnavatel je zároveň povinen platit zaměstnanci po dobu trvání konkurenční doložky peněžitou náhradu, která musí měsíčně činit minimálně polovinu průměrné mzdy zaměstnance. Z dotazu neplyne, zda jste vůbec měla přístup k tak zásadním informacím, jak je uvedeno výše, ani zda Vám tchán platí peněžitou náhradu.
Takže si nemyslím, že by se toto Vaší situace týkalo.
V případě obchodního zástupce, který dlouhodobě sjednává obchody pro zastoupeného a je mu za to vyplácena provize, maximální délka konkurenční doložky může být dva roky, ale opět musí mít tato doložka relevantní důvod. Musí být sjednána písemně a tento obchodní zástupce není zároveň zaměstnancem zaměstnavatele – tedy toto se Vás asi též netýká.
Ke krácení daní tedy rozhodně nedošlo a myslím si, že ani k ničemu závažnému. Spíše jste trochu pochybila v komunikaci s bývalým zaměstnavatelem, ale chybu jste již napravila.
S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová
NIPOS

Čtěte dál

PředchozíDalší