Zařazení do platové třídy – muzejní konzervátor

Pracuji v regionálním muzeu (má status příspěvkové organizace) na pozici muzejní konzervátorky. Při nástupu do zaměstnání jsem byla zařazena do 9. platové třídy. Vystudovala jsem bakalářský obor technologie konzervování restaurování objektů kulturního dědictví na VŠCHT Praha a magisterský studijní obor Analytická chemie tamtéž. Vzhledem k charakteru práce předpokládám, že podkladem pro zařazení do platové třídy by mělo být pouze dosažené bakalářské vzdělání. Pracovní náplň ve smlouvě je poměrně vágní – obsahuje provádění sanační a preventivní konzervace, kontrolu podmínek uložení předmětů a vedení dokumentace. Ve stejné instituci jsem první rok souběžně vykonávala též funkci muzejního edukátora, přičemž jsem v tomto případě byla zařazena do 11. platové třídy a 1. stupně.

Většina odborných pracovníků instituce je zařazena v 11. platové třídě. Důvody pro moje zařazení do 9. platové třídy mi byly sděleny tři a to:

– nevykonávám sbírkotvornou činností

– konzultuji postupy s kolegou konzervátorem

– konzervátoři v muzeu mají nižší platové třídy než ostatní odborní pracovníci.

Chtěla bych se zeptat, jestli je moje zařazení do této platové třídy oprávněné, případně kde hledat vhodnou argumentaci pro vyjednávání o zvýšení platové třídy (katalog prací ve veřejné správě?). Kolektivní smlouvu v organizaci uzavřenou nemáme.

28.11.2024

Dobrý den.

Zařazení do platové třídy je v kompetenci zaměstnavatele   obvykle např. ředitele příspěvkové organizace, který postupuje podle zákoníku práce, tj. podle druhu sjednané práce a podle nejnáročnějších prací, které po zaměstnanci požaduje. Rozhodující je tak nejen dosažené vzdělání, ale i náročnost konkrétní vykonávané práce.

Náročnost požadovaných prací je obsažena v pracovní náplni. O zařazení do konkrétní platové třídy se rozhoduje zejména podle toho, zda se v dané organizaci vyskytují a vykonávají práce, které jsou uvedeny v právním předpisu (Nařízení vlády č. 222/2010 Sb. o katalogu prací ve veřejných službách a správě č.222/2010 Sb. o katalogu prací ve veřejných službách a správě, zde konkrétně  2.04.10 Konzervátor), přičemž konzervátor může být zařazen v 7..12 platové třídě.

Relevantní je tedy vzdělání a vykonávaná práce.

Pro zařazení do 11. platové třídy byste jako konzervátor musela zpracovávat komplexní koncepce péče o sbírkové předměty, historické knižní fondy a mobiliáře včetně provádění vysoce náročných konzervátorských prací. Což nevím, zda v zaměstnání děláte.

Edukátor v kultuře je jiný typ práce, jinak se posuzuje náročnost, je tam jiná náplň práce a tudíž nelze srovnávat (viz. 2.04.32).

Co se týče výše uvedených argumentů zaměstnavatele: první dva jsou adekvátní, třetí nikoli.

Své pochybnosti v dané věci prokonzultujte s vedením muzea a případně se obraťte na Inspektorát práce www.suip.cz

S pozdravem

Mgr. Kateřina Vítová

NIPOS

Čtěte dál

Předchozí