Dobrý den.
Pracovala jsem 4 roky v pracovním poměru jako grafička, v roce 2019 jsem odešla na mateřskou.
V září tohoto roku bych se měla vrátit zpět do zaměstnání. Jsem osamělý rodič. Požádala jsem proto svého zaměstnavatele o změnu pracovní doby, pracovala jsem od 9-17h, což nyní nemohu, kvůli provozní době jeslí. Od svého zaměstnavatele jsem dostala odpověď, že by to chtěli všichni a zhoršilo by to vztahy na pracovišti a že jsou tu i vážné provozní důvody. Ráda bych se zeptala, co dělat a zda-li mám nárok v tomto případě na výpověď a odstupné ze strany zaměstnavatele?
Odpověď:
17.02.2022
Dobrý den.
Požádá-li těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět jejich žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Překážky na straně zaměstnavatele jsou např. prostoj či přerušení práce pro nepříznivé povětrnostní vlivy atp.
Ostatní překážky na straně zaměstnavatele nejsou zákonem konkrétně definovány, spadají sem proto všechny případy, kdy zaměstnavatel nemůže zaměstnanci v souladu s pracovní smlouvou práci přidělovat. Vám ale přidělována práce být může-jde jen o to, že zaměstnavatel nechce plnit svou, zákoníkem práce stanovenou povinnost, upravit vám pracovní dobu.
Tedy do práce nastupte a pak požádejte o vhodnou úpravu pracovní doby z důvodu péče o dítě. Popřípadě trvejte na jasné specifikaci provozních důvodů, které dle tvrzení zaměstnavatele takovéto úpravě brání.
Pokud by následně vše vyústilo ve výpověď ze strany zaměstnavatele patrně pro nadbytečnost zaměstnance budete mít samozřejmě právo na odstupné.
S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová
NIPOS