Šatnářka v příspěvkové organizaci

Dobrý den,

potřebovala bych poradit s následujícím problémem. Jsem zaměstnána u příspěvkové organizace, mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Ve smlouvě mám uvedeny 2 pracovní pozice- 0,25 úvazku šatnářka a 0,5 úvazku uklízečka. Nyní se pozice šatnářky ruší. Tím mi tedy zůstává na pracovní smlouvu jen 0,5 úvazek uklízečky, je mi tedy úvazek snížen. Jaké mám možnosti? Za zrušené místo šatnářky zřejmě odstupné nenáleží, když mi z pracovní smlouvy zůstal úklid? To bych musela mít na každou pozici pracovní smlouvu zvlášť? Budu mít samozřejmě nižší plat. Není nějaká povinnost, když mi z organizačních důvodů část pracovní pozice zruší, abych měla stejný plat jako předtím? Děkuji.

Odpověď:

8.3.2024

Dobrý den,
bez možnosti prostudovat a posoudit Vaši pracovní smlouvu se mohu pouze dohadovat, jak vlastně máte pracovní poměr založen a jaké právní nároky z takové pracovní smlouvy plynou. Není však dle mého názoru možno mít jednu pracovní smlouvu na dva pracovní poměry a v nich dva menší úvazky, vždy jde prakticky o jeden pracovní poměr s pracovním úvazkem výše X a poté v té smlouvě je specifikován druh vykonávaných prací a jejich poměr může být vyjádřen půl na půl. Stejně tak ale nelze vypovědět jen půl pracovní smlouvy. Pokud zaměstnavatel nemůže již přidělovat práci odpovídající části pracovní náplně pro pozici šatnářky, musíte se buď dohodnout na změně pracovní smlouvy, a nebo Vám zkrátka přestane takovou práci přidělovat a bude Vám přidělovat jen práci pro uklízečku. Otázka mzdy za takovou práci závisí na tom, zda je Vám stanovena jako součást smlouvy, nebo zda je stanovena platovým výměrem, tedy jednostranným rozhodnutím zaměstnavatele.
Samozřejmě veškeré tyto mé domněnky jsou pouze teoretické, ale domnívám se, že je na místě se zaměstnavatelem jednat a domluvit řešení, které bude přijatelné pro obě strany. Nyní, pokud máte pracovní smlouvu napsánu tak, jak uvádíte, pokud zaměstnavatel nemá práci šatnářky a nedohodne-li se s Vámi na změně pracovní smlouvy, tak jde v té části pracovní smlouvy ohledně šatnářky prakticky o překážku na jeho straně.
V detailech nabízím telefonickou konzultaci a pokud nabídku hodláte využít, prosím o zaslání skenu Vaší pracovní smlouvy na mail kvitova@nipos-mk.cz
S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová
NIPOS

Čtěte dál

PředchozíDalší