Asistenční pes na kulturní akci

Mám průkaz ZTP/P a obvykle mne doprovází asistenční pes.  Mohu s pejskem navštívit vernisáž mého kamaráda v oblastní galerii?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

30.01.2023

Dobrý den.

Ano. Asistenční pes je vlastně kompenzační pomůckou, kterou nezbytně potřebujete k účasti na pracovním, společenském, ale i kulturním životě. Proto se na něj zákaz vstupu do veřejných prostor většinou nevztahuje.

Vstup například na kulturní akci s asistenčním psem Vám může být zakázán pouze v dostatečně odůvodněných případech, kdy důvod toho zákazu musí být dostatečně závažný, aby převážil Vaše právo na rovnoprávnou účast na kulturním životě. Takovým důvodem by např. bylo, pokud byste se se psem chtěla zúčastnit výstavy vzácných angorských koček.

Dostatečným důvodem k zákazu účasti pejska by naopak nebylo zdůvodnění, že pan ředitel galerie nemá psy rád, nebo to, že se v galerii očekává i návštěva osob, které z nějakého důvodu považují psy třeba za nečisté. Diskutabilním důvodem je i odůvodnit zákaz vstupu asistenčního psa jen „ možným výskytem alergiků“ na akci, pokud pes doprovází osobu, která je dostatečně vyspělá na to, aby zvládla pejska ohlídat atd.

Z obecného zákazu diskriminace lze totiž dovodit, že máte právo vstupu i s pejskem do většiny veřejných budov či prostor, včetně těch kulturních. Pořadatel akce po Vás samozřejmě může chtít, abyste se prokázala průkazkou ZTP/P a osvědčením o výcviku psa, pejsek by měl být označen třeba vestičkou s nápisem, aby se předešlo případným konfliktům a nedorozuměním. Pokud byste na akci nebyla s pejskem vpuštěna a stížnost k vedení galerie nepomohla, lze se obrátit na Českou obchodní inspekci. Více viz. zák. 198/2009 Sb. Antidiskriminační zákon, http://www.ochrance.cz

S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová
NIPOS

Čtěte dál

PředchozíDalší