Frekvence konání členské schůze

Dobrý den.

Co se stane, pokud chybí zápis víc než z jedné členské schůze, nebo dokonce pokud se členská schůze dlouho nesešla, jak je napsáno ve stanovách a má se scházet v období jednoho roku? Spolek normálně pracuje, jen jsme zanedbali formality, ale jsme malý spolek. Členové se léta znají a pravidelně vídají.

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

30.01.2023

Dobrý den.
Ustanovení § 248 odst. 1 občanského zákoníku frekvenci konání členské schůze, jako nejvyššího orgánu spolku, alespoň jednou za rok má pouze dispozitivní charakter, nemusíte mít tedy členskou schůzi jednou ročně, pokud Vám tato četnost nevyhovuje. Zvažte tedy změnu stanov, tak aby stanovy vyhovovaly Vašim potřebám. Můžete si stanovit, že se členská schůze bude scházet třeba jednou za tři roky atp.

Pokud se nesešla členská schůze tak, jak žádají Vaše aktuální stanovy, tak se  může stát především to, že spolek nemá některá rozhodnutí členské schůze, která potřebuje ke svému bezproblémovému fungování. Teoreticky také může na další členské schůzi dojít k  odvolání členů např. statutárního orgánu, kteří členskou schůzi  dle stanov delší dobu nesvolali, ačkoliv to měli z titulu své funkce  učinit. To však nebude Váš případ.

Takže si jen zkontrolujte, zda  má spolek platně zvolené členy statutárního orgánu, zda tito členové nepřetahují svoje funkční období a pokud ano, napravte vše co nejdříve novou volbou statutárního orgánu. Zkontrolujte své údaje o spolku ve spolkovém rejstříku a dle potřeby případně nechte zapsat změny, které v mezičase nastaly. A zvažte změnu stanov.

S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová, NIPOS

Čtěte dál

PředchozíDalší