Dohody o provedení práce od 1. 7. 2024

Chci se zeptat, jestli se povinnost vykazovat všechny DPP na sociálku platná od 1. července 2024 týká i spolků. Týká se to tedy různých spolků, přes které jsou občas placené jednorázové dohody na kulturních akcích? Nebo se to týká jen takových těch „trvalých“ DPP, které trvají déle než rok a u malých spolků moc nejsou? Plus co je to Registr zaměstnavatelů?

Děkuji

Odpověď:

27.6.2024

Dobrý den.

Povinnost nahlášení bude platit pro všechny DPP bez ohledu na délku trvání. Nepřihlášený zaměstnavatel se musí nejpozději do 30. 7. 2024 se přihlásit do registru zaměstnavatelů. Nepřihlášený je i ten zaměstnavatel, který doposud zaměstnával pouze nepojištěné zaměstnance na DPP, bude se tedy muset nově přihlásit a bude mu přidělen VS. Pod tímto  VS nejpozději do 20. 8. 2024 přihlásí své zaměstnance na DPP včetně těch smluv, které započaly v období do července 2024 – lze využít „Výkaz DPP“.

Takže vše bude probíhat tak, že zaměstnavatel se přihlásí, následně přihlásí všechny DPP a po tomto přihlášení pak zasílá měsíční výkazy DPP až do skončení zaměstnávání posledního zaměstnance.

Platí pro všechny zaměstnavatele včetně spolků.

Registr zaměstnavatelů je registr, kam se hlásí každý, kdo někoho zaměstnává a odvádí za něj zdravotní, sociální a nemocenské pojištění.

Přihláška je zde:  https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/prezam

S pozdravem a přáním hezkého dne

Mgr. Kateřina Vítová

NIPOS

Čtěte dál

Předchozí