Práce pro filmový klub

Dobrý den.

Chci se zeptat, zda by bylo možné považovat za střet zájmů a tedy důvod k výpovědi, pokud bych jednala jako dobrovolník, ale zároveň pověřená za nějaký filmový klub (bez jakékoli smlouvy i nároku na jakýkoli honorář), když jeden filmový klub provozuje i můj zaměstnavatel.

V minulosti jsem pracovala jako vedoucí kina, v rámci jehož provozu jsem filmový klub založila. Po změně vedení celé organizace v loňském roce jsem ale byla od zastupování tohoto klubu odstřižena. Nyní mám nabídku od jiného filmového klubu, kterou bych ráda přijala. Nejsem si ale jistá, zda by zastupování jiného klubu, jehož budu členem, nemohl můj zaměstnavatel využít k mé výpovědi nebo jinému postihu. Zákon prý stejnou činnost s předmětem činnosti zaměstnavatele zakazuje. Pro klub bych pracovala bez  nároku na odměnu.

Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

15.08.2023

Dobrý den.

Zákoník práce v § 304 uvádí, že zaměstnanci mohou vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Jelikož Vaše činnost nebude výdělečná, tak dle mého názoru k této dobrovolnické činnosti nepotřebujete souhlas zaměstnavatele.

S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová
NIPOS

Čtěte dál

PředchozíDalší