Publikace obrazu z článku z časopisu bez identifikace autora

Přeji hezký den,

jako město se chystáme vydat publikaci k výročí dostavby radnice. Máme bohatý archiv, ale dostal se nám do rukou článek z časopisu ze 70. let (jen výstřižek bez možnosti identifikace, co to bylo za časopis či autora článku. V článku je fotografie obrazu umělce z 19. století, dle informací z článku jsme postupně vypátrali, že majitelem obrazu byla Středočeská galerie, ale v 90. letech byl obraz vydán v rámci restitučních nároků. Chtěla jsem se tedy zeptat, jak postupovat, když bychom chtěli fotografii tohoto obrazu uveřejnit v chystané publikaci, abychom nenarazili na autorská práva. Na internetu jsem objevila několik fotografií obrazu, ale netroufám si je takto z internetu použít.

Děkuji moc za zodpovězení dotazu.

Odpověď:

15.01.2020

Dobrý den.

Pokud fotografie, kterou chcete uveřejnit je jen zachycením původního díla, pak ji zveřejnit můžete, protože to původní dílo ten obraz je již s největší pravděpodobností dílo volné. Volné dílo je takové dílo, jehož výlučná práva majetková již nejsou chráněna a to nejčastěji právě proto, že již doba ochrany vypršela tím, že uplynulo více než 70 let od smrti autora nebo od smrti posledního autora. Výlučná práva majetková k dílu jsou chráněna právě 70 let od smrti autora a poté lze dílo volně užít a stačí jen respektovat výlučná osobnostní práva autora k dílu.

Tedy obraz – dílo autora z 19. století lze volně užít ve Vámi zamýšlené publikaci, pouze musí být uveden autor (je-li znám a je-li to obvyklé) a případně i zdroj, kde jste dílo získali.

Dílo musíte užít nesnižujícím způsobem (nesmíte zemřelého autora dehonestovat), což však v popsaném případě, jistě nehrozí.

Pozor však, pokud Vámi nalezená fotografie není jen pouhým záznamem díla- obrazu,ale je tam i nějaký vnos (invence) fotografa (třeba zvláštní nasvícení,dokresby atp.) pak jde o samostatné dílo na motivy původního obrazu a zde již jsou chráněna autorská majetková práva fotografa, která trvají, jelikož fotograf jistě není 70 let mrtev a pak byste takovou fotografii mohli užít pouze se souhlasem fotografe či jeho dědiců.

S pozdravem

Mgr. Kateřina Vítová
NIPOS

Čtěte dál

PředchozíDalší